Hizmetlerimiz > İstinat Duvarı

İstinat Duvarı Nedir?  

Çeşitleri Nelerdir?

 

            İstinat duvarı, bir bölgeyi ya da yeri dış etkenlere karşı korumak amaçlı yapılan duvarlardır. Kendi içerisine çeşitlere ayrılan istinat duvarı birçok alanda kullanılabilmektedir. Son derece uzun ve gelişmiş olan bu duvarlar konulduğu yerde yaşanabilecek birçok doğa problemini önleyecektir. Heyelan bölgelerine bile sıklıkla uygulanan bu duvarlar sayesinde toprak kayması gibi doğal sebepler ile oluşan problemler kesinlikle yaşanmayacaktır. Her türlü ortama uygulanabilen istinat duvarı gerekli olduğu bölgede kullanıldığında büyük farklar yaratacaktır. Genellikle ihata duvarı ile karıştırılan fakat ondan çok daha farklı olan istinat duvarı ona oranla biraz daha uzun ve kalındır. Bahçeleri ve binaları çevrelenmesini sağlayan duvarlar son derece gerekli olan yapılardır.

 

 

WhatsApp%20Image%202020-02-27%20at%2020.
WhatsApp Image 2020-02-27 at 10.38.41.jp
WhatsApp Image 2020-02-27 at 10.38.36.jp

İstinat duvarı çeşitleri nelerdir?

 

            Ankara istinat duvarı tahmin edildiğinden çok daha çeşitlidir. Bu noktada hangi çeşidin uygulanacağı duvarın yapılacağı ortama göre değişiklik gösterecektir. Ankara duvar kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Bunlardan ilki taştan yapılan istinat duvarlarıdır. Bunun yanı sıra beton ve betonarme olan çeşitleri de bulunmaktadır. Taş olan istinat duvarları harçlı olarak yapılabildiği gibi harçsız olarak da yapılabilmektedir. Bu tarz Ankara duvar çeşitleri daha çok heyelanı önleme amacı ile kullanılmaktadır. Diğer istinat duvarı çeşitler yani beton ve betonarme olan istinat duvarları ise daha farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bu tarz duvarlar kendi içerisinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra prefabrik olanlarında bulunduğu Ankara duvar çeşitleri tahmin edildiğinden çok daha gerekli olan yapılardır.

 

 

İstinat duvarı yapımında dikkat edilmesi gerekenler

 

            Ankara istinat duvarı yapımında dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu sebeple istinat duvarı mutlaka profesyonel kişilere yaptırılmalı ve herhangi bir problem çıkmaması için kimlerle çalışıldığına dikkat edilmelidir. Bu tarz duvarların yapımında dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanılan malzemedir. Duvar yapımında kullanılacak olan malzeme mutlaka kaliteli olmalı ve mevsimsel olumsuzluklara karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun yanı sıra uygulamanın yapılacağı zemin detaylı bir şekilde incelenmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Temel mutlaka don seviyesinin altında olmalı ve bu sayede duvar çok daha sağlam bir şekilde kurulmalıdır. Bu noktada zeminin meyilli olup olmadığı da büyük önem taşımaktadır. Meyilli olan zeminlerde kademeli bir yapım yöntemi izlenmeli ve Ankara istinat duvarı bu doğrultuda oluşturulmalıdır. İstinat duvarının kalınlığı ve uzunluğu toprağın tipine ve biçimine bağlı olarak belirlenmelidir. Bu noktada dikkate alınması gereken daha birçok detay bulunmaktadır. Bu şekilde hazırlanan istinat duvarları çok daha sağlam olacak ve zarar görmeden uzun süre güvenle kullanılacaktır.