Dolgu betonu Binaların inşasında iç dizayn kadar çevre düzenlemesi de çok önemlidir. Bir mekanın değerini artıran, kullanım alanını genişleten ve estetik olarak görünümü tamamlayan çevre düzenlemelerinde dolgu betonu çok önemli çalışmalar arasında yer alıyor. İstinat duvarları bahçelerin korunmasında çok önemli bir yapı olmakta ve kenar kısımlarında kullanılan dolgu malzemeleri de yapılan duvarın sağlamlığı açısından gereklilik oluşturmaktadır. Beton, betonarme, taş çeşitlerde hazırlanan istinat duvarları ile yaşanabilecek mevsimsel değişimler karşısında herhangi bir olumsuzluk yaşanmasının da önüne geçilebilecektir.

Ankara Dolgu Betonu

Proje Aşamasında Dolgu Malzemesi Seçimi

 

           İstinat duvarının arka kısmında kullanılacak olan dolgu için genellikle iri daneli kohezyonsuz malzemeler önerilir. Farklı bir mecburiyet olduğunda durum değişebilir. Kullanılan bu malzeme sayesinde drenaj alanında kullanışlı bir çalışma elde etmiş olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir başlık ise malzemenin aşırı sıkıştırılmaması gerekliliğidir. Tercih edilen ankara dolgu yapımı çalışmalarında malzemelerin düz hatlarda olmaması sağlanır. Bu şekilde duvar arkasında ara boşluklar kalmaz. Su birikimleri de barbakanlar gibi iletim yüzeylerinden aktarılmasını kolaylaştırır. Özellikle çakıl ve kum kullanımlarında iri taneli malzeme kullanımı oldukça başarılı kullanımlar ortaya çıkaracaktır.

Dolgu Malzemelerin Kullanımı

              Kullanılan malzemenin boyu küçüldüğünde geçirimlilik oranı azalır. Islak yüzeyler suyu tutamadığında ağırlık artar ve dayanma sınırı aşılan yapının kayması veya devrilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle dolgu malzemeleri seçimlerinde iri taneli seçimler yapmak avantaj sağlayacaktır. Ve istinat duvarlarının daha sağlam ve uzun süre kullanımlı olmasını da artıracaktır. Duvar arkasında kullanılacak drenaj yapısının projede gösterilmesi gereklidir. Bunun için 50 cm kadar filtrekumu ile doldurulması büyük önem taşımaktadır. En alt kısımda beton bir oluk bulunur. Ve üzerine büz döşemesi yapılır. Uygun bir şekilde eğim verilmesinin ardından uygun bir deşarj elde edilmiş olur. Bu da suyun başarılı bir şekilde dışarı atılmasını sağlayacaktır.

            Özellikle ankara dolgu yapımı çalışmalarında betonarme istinat duvarlarında ağırlık duvar kısımlarında kalır. Bu nedenle drenajında duvar üzerinde yapılması gereklidir. Her yapının kontrolü ve bakımı gereklidir. İstinat duvarları içinde bu çok önemlidir. Bu nedenle yapının takip edilmesi gereklidir. Kullanılan uygun ve kaliteli malzeme seçimi ile bu yapıların uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılması söz konusu olacaktır.

Hizmetlerimiz > Dolgu Betonu