Şehircilik anlayışının oldukça gelişmiş olduğu Türkiye'de peyzaj ve yol çalışmaları sırasında kullanılan ürünlerden birisi de bordur taşı olmaktadır. Pek çok insan tarafından her gün yollarda görülen fakat ne olduğu ve hangi alanlarda kullanıldığı bilinmeyen bordur taşı, yol çalışmalarında ve şehircilik anlayışın da oldukça büyük öneme sahip ürünlerden birisidir. Peyzaj çalışmalarından yol çalışmalarına kadar kullanılan bordur taşının üretimi en yoğun olarak Ankara bordur taşı üretimi yapan firmalar tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye'nin en profesyonel taş ustası firmalarından birisi olarak bizimde çalışmalarını ve uygulamalarını yaptığımız bordur taşı nedir ve nasıl uygulanmaktadır?

Bordur Taşı Nedir, Kullanım Alanı Ve Özellikleri Nelerdir?

 Bordur Taşı Nasıl Bir Taş Ürünüdür?

 

            İnşaat terimleri sözlüğünde en çok aratılan ürünlerden birisi olan bordur taşı aslında herkesin günlük yaşantısında görmüş olduğu malzemelerden birisidir. Türkiye'de yol çalışmalarında kullanılan ve üretimi Ankara bordur taşı üretimi yapan firmalar tarafından sağlanan bordur taşı, kaldırım ile refüjleri araç yolundan ayırmak için kullanılan bir taştır. Pek çok farklı özelliğe sahip olan bordur taşı, alanında uzman taş ustası ve mühendisler eşliğinde uygulandığında pek çok görevi üstlenen oldukça kullanışlı bir üründür. Şehir geliştirme kapsamında yol çalışmalarında kullanılan pek çok ürün gibi bordur taşı da betondan imal edilmekte ve üretilmektedir. Farklı boylarda ve şekillerde üretilebilen bordur taşının kullanım alanı ise oldukça geniştir.

Bordur Taşının Kullanım Alanları ve Özellikleri Nelerdir?

 

            Ülkemizde bordur taşı en yoğun olarak yol çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu alanda yapılan çalışma ve planlamalarda bordur taşı, Ankara bordur taşı üretimi yapan firmalardan sağlandıktan sonra alanında profesyonel olarak hizmet veren taş ustası ve mimarlarca yol kenarlarına yolu kaldırımdan ve refüjlerden ayıran bölgeye uygulanmaktadır. Bu uygulamada amaç yol ve kaldırım arasındaki çizgiyi ortaya çıkarmak ve yol üzerinde biriken yağmur sularının kanallara iletilmesini sağlamaktır. Soğuğa, dona, darbelere, yağmura ve daha pek çok etkene karşı dayanıklı olması ile tercih edilen bordur taşı aynı zamanda evlerin bahçe duvarlarından askeri bölgelerde korunması sağlanmasına kadar pek çok farklı alanda ve çeşitli nedenler ile kullanılabilmekte, özellikleri sayesinde de oldukça sık tercih edilmektedir.

Hizmetlerimiz > BordurTaşı